Hizmetlerimiz

Fizyorad Hizmetleri

Servis Hizmetlerimiz

Rehabilitasyona giren ve yürüyemeyen, felçli, spastik hastalara servis hizmeti verilmektedir. Ayrıca Rehabilitasyon alan çocuk hastalara ücretsiz servis hizmeti verilmektedir.

Ultrasonografi Çekim Hizmetlerimiz

Ultrason (USG) Nedir?

Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrasonda radyasyon kullanılmaz. Bu nedenle gebelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Cihazdan gönderilen ses dalgaları, hasta vücudundan yansıdıktan sonra gene aynı cihaz tarafından algılanır. Yansıma farklılıkları organdan organa değişir. Bu nedenle farklı yansımaların olduğu yapılar, farklı görüntüler verirler. Normal yapılar içindeki bir tümör ya da kist, ses demetlerini farklı yansıttığı için farklı yapıda gözlenir ve tanı konulur.

Görüntü oluşturulması sırasında "prob" hasta vücudunda gezdirilirken, altında kalan bölümün kesit görüntüleri, hareketli organlar gibi ekranda kayar. Bu esnada radyolog tanı koyar. Elde edilen görüntülerin tanıda çok fazla bir katkısı yoktur. US işlemi, ihtisasları süresince US eğitimini alan radyologlarca yapılır.

Merkezimizde verdiğimiz ultrason, renkli doppler ultrason ve gebelik ultrasonu çekim hizmetleri hakkında detaylı bilgi için Fizyorad Radyoloji Merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Manyetik Rezonans (MR) Çekim Hizmetlerimiz

Hastalarımıza ihtiyaç duyulan MR çekim hizmeti Radyoloji merkezimizde ki AÇIK MR ile sağlanmaktadır. Çekilen MR filmleri Radyoloğumuz Uzm.Dr.Savaş Karakoç tarafından aynı gün raporlanmaktadır.

Manyetik Rezonans Görüntüleme ne demek?

MRG sık olarak kullanılan elektromanyetik radyo dalgalarının ve gelişmiş bilgisayarların kullanıldığı tanı yöntemidir. Organlar, yumuşak doku ve kemikler görüntülenebilir. MRG’de iyonizan radyasyon kullanılmaz (X ışını YOKTUR). Tetkik elde edilmek istenen görüntüye bağlı olarak 15 dk – 1 saat arasında sürebilir. Büyük bir tüp şeklinde magnet hasta etrafında manyetik alan oluşturur. Görüntüsü alınmak istenen bölgeye radyofrekans koil yerleştirilir. Bu yöntemle vücuttaki su moleküllerindeki değişiklikler bilgisayarlar vasıtası ile görüntüye dönüştürülür.

Riskler

MR görüntülerinin oluşturulmasında kullanılan manyetik alana ya da radyo dalgalarına maruz kalmanın, çoğu insan için bilinen zararlı bir etkisi yoktur.

MR ne zaman gerekir?

Doktorunuz birçok endikasyondan dolayı MR istemi yapabilir. Sıklıkla ultrason, BT ve nükleer tıp gibi diğer tanı yöntemleri yetersiz kaldığında tanıyı koymada yardımcı olarak veya uygulanan tedavilerin sonucunun karşılaştırılmasında kullanılır. Beyin, omurilik, göz, kulak, boyun ve kemikler, eklemler, kaslar, kalp ve damarlar, akciğer ve göğüs kafesi, karın organları MR ile değerlendirilebilir.

MR için (çekim öncesi ) nasıl bir hazırlık yapmalıyım?

Sedasyon veya anestezi gerekmediği durumlarda ve kontrast madde verilmeyecekse çocuğunuz veya siz istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Yapmanız gerekenler randevunuz verilirken doktorunuz tarafından belirtilecektir. Çocuğunuzun herhangi bir hastalık, alerji ve kullandığı bir ilaç var ise doktorunuzu bilgilendiriniz.

MRG uygulaması öncesinde aksi belirtilmedikçe, normal yemek düzeninize ve her zamanki ilaçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

MR cihazına girmeden önce çocuğunuzun üzerinde bulunan bütün metal cisimleri ( takı, saat vs ) veya kıyafetindeki metal aksesuarları ( çıt çıt, düğme vs ) çıkartmanız gerekecektir. Gerekirse MR ünitesinden verilecek kıyafetleri kullanabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuza anestezi uzmanı yönetiminde veya hemşire tarafından sedasyon veya anestezi verilebilir.

Üzerinizde taşıdığınız ve çıkartmanız istenecek aksesuarlar:

 • Takılar
 • Tokalar
 • Gözlükler
 • Saatler
 • Peruk
 • Protezler
 • İşitme cihazları
 • Sütyen

Manyetik rezonans görüntüleme uygulanmasında vücudunuzda metal bulunması, güvenlik açısından tehlike yaratabilir veya MRG görüntüsünün bir kısmını olumsuz etkileyebilir. Eğer vücudunuzda şu metal veya elektronik cihazlardan herhangi birisi varsa MRG uygulayacak görevliyi uyarın:

 • Metalik eklem protezleri
 • Yapay kalp kapakçıkları
 • Vücuda yerleştirilmiş kalp defibrilatörü (kalp atımı durduğu zaman kalbin normal atışlarını yapabilmesi için kalbe elektriksel şok veren cihazdır)
 • Kalp pili
 • Atardamar sızıntısını önlemek için yerleştirilmiş metal klipsler
 • İç kulak protezi
 • Bir mermi, şarapnel veya benzeri metal parçası

Ayrıca, eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız MRG uygulayacak görevliyi uyarın çünkü manyetik alanların fetus üzerinde etkileri konusunda henüz yeterince araştırma yoktur. Bu durumda doktorunuz MRG uygulamasının ertelenmesini ya da alternatif bir yöntem uygulanmasını önerebilir.

Eğer karaciğer ya da böbreklerinizle ilgili problemleriniz varsa bunu da doktorunuza belirtmeniz gerekir. Çünkü bu tip durumlarda, tarama sırasında enjekte edilen kontrast maddelerin kullanımına ilişkin sınırlamalar uygulanması gerekebilir.

MR de herhangi bir şey hissedecek miyim?

MR ağrısız bir tetkiktir. Hasta ile cihazın teması yoktur. Sadece tetkik esnasında gürültü duyacaksınız. Bu da kulak tıkaçları ile önlenebilmektedir. Tetkikiniz tamamlandıktan sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Tomografi Çekim Hizmetlerimiz

Hastalarımıza ihtiyaç duyulan Tomografi çekim hizmeti antlaşmalı merkezlerden sağlanmaktadır. Çekilen Tomografi filmleri Radyoloğumuz Uzm.Dr.Savaş Karakoç tarafından aynı gün raporlanmaktadır.

Kemik Dansitometri (Kemik Yoğunluğu Ölçümü) Hizmetlerimiz

Hastalarımızın kemik yoğunluğu ölçümü merkezimizde yapılmaktadır. Aynı gün uzman doktorlarımız tarafından değerlendirilmektedir.

Röntgen Çekim Hizmetlerimiz

Hastalarımızın röntgen filmleri merkezimizde çekilmektedir. Çekilen röntgen filmleri radyoloğumuz Uzm. Dr. Savaş Karakoç tarafından raporlanmaktadır.