Fizik tedavi uygulamaları insanlara ağrısız, rahat hareket etme ve günlük yaşamlarında bağımsız olabilmelerini amaçlar.

Fizik tedavi yönteminde kullanılan cihazların özellikleri, hastaya nasıl etki edeceği, tedavi sonrasında beklenen sonuçlar bilinmeli, hastaya yapılacak tedavi hakkında ve tedavi seansları boyunca nelere dikkat edeceği konusunda bilgilendirilmelidir. Bir fizik tedavi seansı yaklaşık 1 saat sürmekte ve hastanın durumuna göre 15-30 seans devam edilmektedir.

Bazı hastalıklarda (beyin felci, omurilik felci ve serebral palsi gibi durumlar) tıp fakültesi ve eğitim hastaneleri FTR bölümlerinden sağlık kurulu raporu almak kaydıyla SGK kapsamında daha uzun süre (yılda 90 seansa kadar) rehabilitasyona devam edilebilmektedir.

Bel ve Boyun Fıtığı

Omurların arasında disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Boyun ve bel fıtıkları yükü dengeli şekilde dağıtan bu yapıların bozulması ve taşması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır.

Boyun ve Sırt Ağrıları

Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor.

Boyun, Bel Düzleşmesi

Bel ve boyun bölgesinde fıtık oluşmasını önlemek ve bu bölgelerin kireçlenmesini engellemek için erken dönemde tedavi olmak ve ev egzersizlerini düzenli uygulamak önemlidir.

Bursit ve Tendinit

Bursit ve tendinit sık olarak omuz, dirsek, bilek, kalça, diz ve ayak bileği çevresindeki yumuşak dokunun yangılı (iltihabi) durumudur.

Diz ve Omuz Ağrıları

Fizik tedavi uygulamalarıyla doku onarımı ve dokuda uygun kan akımı sağlanır, kıkırdak yapı uyarılır, ödem ve sertlik giderilir, kas grupları kuvvetlendirilir ve ağrının azalması sağlanır.

Diz, Omuz ve Kalça K.

Erken çocukluk döneminde kalça ekleminde ortaya çıkan en önemli rahatsızlık doğuştan kalça çıkıklığıdır. Bu durum zamanında tedavi edilmediği takdirde ileri yaşlarda kalçada ağrı ve hareket zorluğuyla birlikte belirgin topallama ve engelliliğe neden olur.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji genç ve orta yaş kadınlarda çok sık görülen kronik bir ağrı sendromudur.

Sinir Sıkışması

En sık görüleni el bileği seviyesinde Karpal ligament denen bağın altından geçen median sinirin sıkışması ile ortaya çıkan klinik tablodur.

Topuk Dikeni

Gün içinde bir yerde uzun süre oturup ilk kalkmada oluşan ağrı, ve uzun süre yürüdüklerinde veya ayakta kaldıklarında gün sonu ağrıları tipiktir.

Kuyruk Sokumu Tedavisi

Tedavisinde geç kalındığında kuyruk sokumu kemiğinin altında oluşan ödem sinirlere bası yapıp daha ciddi sonuçlar doğurabilir.