Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon Tedavisi “Alternatif Tıp” değil, bir “Tamamlayıcı Tıp” unsurudur. Bütün dünyada 1956 yılından beri yüzlerce bilimsel çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. Ne yazık ki ülkemize çok geç gelmiştir.

Ozonterapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir.

  • Majör ozon tedavisi
  • Minör ozon tedavisi
  • Rectal ozon tedavisi
  • Eklem içi ozon tedavisi
  • Cilt altı ozon tedavisi
  • Ozonize PRP

Hastalar ne hisedecek

Kanın oksijen taşıma kapasitesinde artış, antioksidan sistem üzerinde uyarıcı etki ve bağışıklık sistemi üzerine düzenleyici bir etki oluşturan bu yöntemle hastalar sabahları daha kolay kalkmakta, daha geç yorulmaktadır. Egzersiz kapasitesi artmakta, daha zor hastalanmaktadırlar

Damardan belirli miktarda alınan kan ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya tekrar verilmesi işlemidir. Temel ozon terapi uygulama yöntemidir. Uygulama kolay ve çok az ağrılıdır. Hangi durumlarda majör ozon tedavisi yaptırılabilir: Öncelikle dolaşım problemlerinde ozon tedavisi uygulanabilir. Şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar (Romatoid artrit, SLE, Yumuşak doku romatizmaları, etc), migren, astma, alerji, depresyon ve doktorunuz tarafından uygun görülen her türlü hastalıkta tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilmektedir.

Damardan alınan belirli miktarda kanın ozonlanarak kas içerisine enjekte edilmesidir. Ağırlıkla otoimmün durumlar ile cilt rahatsızlıkları yanı sıra doktorunuz tarafından uygun görülen durumlarda tercih edilir. Etkili bir yöntemdir tek başına kullanılabileceği gibi diğer uygulama metodları ile birlikte de kullanılabilir.

Barsak içerisine ozon gazı verilerek yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Özellikle damar yolu açılamayan hastalarda majör tedavi yerine uygulanabildiği gibi özellikle barsak sistemi rahatsızlıkları (Ülseratif kolit ve Crohn) ile karaciğer problemlerinde kullanılabilmektedir.

Eklemlerde çeşitli sebepler meydana gelen artroz, inflamatuvar hadiseler ve spor yaralanmalarında güvenle kullanılabilir. Yüz güldürücü sonuçlar alınır.

Belirli dozlarda ve miktarlarda ozon gazının cilt altına uygulanma işlemidir. Selülit, fibfomyalji, cilt rahatsızlıklarında ve bölgesel zayıflamada lokal olarak kullanılabilir. Mevcut tedavi yöntemleri içerisinde en etkili olanlardan birisidir.

PRP bilindiği üzere kanın platalet dediğimiz hücrelerinin aktive edilerek hasarlı dokuya verilmesi ile yapılır. Ciltte mucizevi sonuçlarının yanı sıra eklem rahatsızlıklarında da güvenle kullanılmaktadır. Ozon gazı güçlendirilmiş PRP standart PRP uygulamalarına nazaran çok daha güçlü etki göstermektedir.

Tedavi süresi

Genellikle 10-12 seans arasında sonuç alınabilmektedir.

Ozon terapinin yan etkileri var mı?

Yan etki ihtimali 1 milyonda 7. Diğer tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında çok düşük bir orandır. Bu da eğitimli kişilerce uygulandığı takdirde kontrol altına alınabilir bir etkidir.

Eklem ağrıları ve kireçlenmeler

3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 12 seans kombine tedavi şekilleri i kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir. Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır. Özellikle artroz denilen eklemelerin kıkırdak kaybı seyreden ne yazık ki ilerleyen dönemlerde protez operasyonlarına kadar hastaları götürebilen durumlardan kurtarabilmektedir.

Bel ve Boyun Fıtıkları

3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 15 seans ozon tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Uygulanan tedavi ile mevcut fıtık hacmi küçülür, fıtık bölgesinde yara dokusu oluşması engellenir ve bir süre sonra o bölgedeki görüntü normalde döner.

Fibromiyalji

2 – 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans ozon ve diğer kombine tedavilerle kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir. Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Hepatit B, C (Kronik viral karaciğer hastalıkları)

3 – 3,5 aylık bir dönem içerisinde 20 seans ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonrasında hastanın karaciğer enzim seviyelerinde azalma, virüs testlerinde düzelme sağlanmakta olup eğer tedavi uzatılırsa kalıcı iyileşme yaşanmaktadır.

Alerji ve alerjik astım

2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 12-18 seans arası ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonucunda nefes darlığı, cilt döküntüleri, kaşıntı, burun tıkanıklığı gibi alerjiye bağlı semptomlar gerilemeye başlar. Hastanın kronik akciğer hastalığına (KOAH) yakalanmasına engel olur.

Hipertansiyon

2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 18 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. Tedavi sonucu hastanın tansiyon değerleri hızlı bir şekilde normale döner. Kullandığı ilaç miktarı azalır. Tedavi sonucu elde edilen iyileşme tedavi tamamlandıktan sonra da uzun süre devam eder.

MS (Multipl Scleroz)

Yapılan çalışmalar ve edinilen tecrübeler ışığında özellikle ataklı seyreden dediğimiz ms vakalarında 20 seanslık bir uygulama sonunda iyi yönde sonuçlar alınabilmektedir

Romatizmal hastalıklarda ozon tedavisi

Romatizma çok geniş bir konu olması yanında genelikle sebebi savunma sistemimizin gerektiğinden fazla ya da hatalı cevap vermesi ile oluşan rahatsızlıklardır. Tuttuğu organa göre değişmekle birlikte sıklıkla eklemler tutulmaktadır. Ozon tedavisi ile elde ettiğimiz antiinflamatuvar ve bağışıklık sistemi düzenleyici etki sayesinde hastalarda yaşam kalitesi üst düzeylere çıkmakta bir romatolog takibi ile birlikte yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Bazı özel romatizmal rahatsızlıklardan bahsedecek olursak; RA (Romatoid artrit) ellerde ve ayaklardaki küçük eklemleri tutan ilerleyici dejeratif etkileri ile eklemlerde şişlik ve kızarıklıklara neden olan bir rahatsızlıktır. En belirgin bulgusu sabah tutukluklarıdır. Ozon tedavisinin en başarılı olduğu rahatsızlıklardan birisidir. Yaşam kalitesini belirgin olarak artırır. Hastalığın seyrini yavaşlatır. SLE (Sistemik Lupus Eritramatozus), sıklıkla kalp, cilt, eklem, böbrek tutulumları seyreden ilerleyici otoimmün bir rahatsızlıktır. Ozon tedavisi bu hastalarda şikayetleri azaltmakta seyri hızlandırarak hastanın konforunu bozan gribal enfeksiyonlardan koruyarak da yaşam kalitesini üst düzeyde tutmaktadır. Bu hastalıklar dışında da daha pek çok oto immün rahatsızlıkta güvenle kullanılabilmektedir.

Şeker hastalığında ozon tedavisi

Şeker hastalığı Tip1 ve Tip 2 olarak iki çeşittir. Tip1 şeker hastalığı genellikle aileseldir ve insülin kullanımı gerektirir. Bu hastalarda ozon tedavisi insülin dozunun düşürülmesi ve şeker hastalığının damar ve sinir yapılar üzerine verdiği hasarın azaltılmasını ve hatta giderilmesini sağlar. Tip2 şeker hastalığında ise genellikle ağızdan alınan ilaçlar kullanılmakta insülin direnci ile başlamaktadır. Özellikle insülin direnci aşamasında kullanılabilirse insülin direncini azaltarak pankreasta zaman içerisinde meydana gelen hasarın azaltılmasına katkıda bulunur. Pek çok vakada oral antidiabetik dediğimiz ilaçların kullanım dozu azaltılabildiği gibi kesilmesi de mümkün olabilmektedir.

Şeker hastalığına bağlı iyileşmeyen yaralar ve damar tıkanıklıkları

Şeker hastalığına bağlı özellikle ayaklarda açılan ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde ozon tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bacak kesilmesine kadar bile gidebilen bu rahatsızlıkta kurtarıcı etkiye sahiptir. Damarlarda meydana gelen tıkanıklıklarda özellikle atardamar, güvenle kullanılabilmektedir

Kanserde ozon tedavisi

İki Nobel sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran bilimsel çalışmasından elde ettiği sonuçları açıkladığında, kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı göstermiştir. Dr. Warburg’a göre, vücuttaki onkojenler stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle de birleşerek kanseri başlatabiliyor. Hücresel oksijen yetersizliği, kansere yol açtığı düşünülen önemli bir faktör. Dr. Warburg, o zaman şöyle bir ifade kullanmış: “Kanserin tek ve nihai nedeni oksijensiz yaşamdır.Yani ‘anaerobiosis’ tir. Normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilir.’’

Dolayısı ile ozonterapinin sağladığı vücuttaki oksijenizasyon ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi; hem kanser oluşumunu hem de varolmuş bir kanser odağının yayılmasını engellemektedir. Kanser hastalarının standart tedavilerini aksatmadan ek olarak ozonterapi almaları vücudun kanserle savaşına yardımcı olmaktadır.

Over yetmezliklerinde ozon tedavisi

Çeşitli sebeplerle oluşmakla birlikte over yetmezliklerinde oksidatif stres sebep ya da sonuç ilişkisi içerisinde yer alır. Antioksidan etki oluşturularak over yetmezliklerinde yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. On seans şeklinde uygulanan ozon tedavisi ile şaşırtıcı derecede iyi sonuçlara ulaşılabilmektedir. Özellikle menapoz ve erken menapoz gibi durumlarda meydana gelen şikayetlerin azaltılmasında da yaygın kullanımı vardır. Başarılı olmayan tüp bebek denemelerinde, over yetmezliğine bağlı çocuk özlemi çeken ailelere yardımcı olabilmektedir

Prostatit

Erkeklerin başının belası bu rahatsızlıkta ozon tedavisi modern tıbbın başaramadığını yaparak prostatiti kökünden çözüyor

Kronik yorgunluk sendromu

Çağımızın vebası kronik yorgunluk sendromu, insanlığın en büyük problemlerinden birisidir. Yaşama sevincini ortadan kaldırır. Ozon tedavisi ile hastalar yaşamlarını yeniden kazanırlar. Sabahları daha dinç ve zinde kalkar kendilerini çok daha iyi hissederler.